Merhabalar soğuk kahve severler!

Asla vazgeçemeyeceğiniz bu içeceğin tarihçesine bi’ göz atmaya ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım!

Fransız birliklerindeki bir askeri tabur 1840 yılında Cezayir’in başkentindeki Mazagran Kalesi’ni işgal eder. Afrika’nın uzun gecelerinde ayakta kalabilmek ve bunaltıcı sıcakla baş edebilmek için askerler kahvelerine su ekleyip soğuk içmeye karar verirler. Bu noktada soğuk kahve resmen icat edilmiş olur. İşte bu dönem Fransız ordusu tarafından Mazagran Savaşı sırasında icat edildiğinden ötürü soğuk kahve ‘‘Mazagran’’ adını alır.

Paris’e dönüş yaptıktan sonra Mazagran gazileri bölgedeki kafe sahiplerine icat ettikleri içeceği uzun bardaklarda servis edebileceklerini önerirler. İyi ki de önermişler değil mi?! 🙂 İşte o andan itibaren de bu içecek “Café de Mazagran” olarak adlandırılmış.

Yıllar boyunca, mazagran farklı versiyonlarıyla ülkelerin mutfaklarında yer almıştır. Örneğin Avusturya’da, mazagran bir buz küpü ve bir kadeh rom içerir. Katalonya’da ise bir dilim limon ile servis edilir. Ayrıca Vietnam’da buz üzerine soğutulmuş sekerli süt ilave edilerek servis edilir.

Buzlu kahve günümüzde, tıpkı sıradan sıcak kahveler gibi sınırsız varyasyona sahiptir. En popüler versiyonlarından biri “Frappé” dir. 1957 Selanik Uluslararası Fuarı’nda Dimitris Vakondios tarafından sıcak su erişimi sorunundan ötürü ortaya çıkmıştır. Fuarda fsıcak su bulamayan Vakondios; hazır kahve, soğuk su ve buzu karıştırarak deneyler yapmıştır ve tesadüfen frappé ortaya çıkmıştır.

Frappé kelimesi, frapper (dövmek) fiilinden gelen Fransızca bir kelimedir.

Evet, soğuk kahve tıpkı yukarıda anlattığımız gibi icat edilen enfes bir lezzet olarak günümüzde de popülaritesini artırarak sürdürüyor. Şimdi sırada ülkelerin soğuk kahve çeşitleri var!

Mazagran: Cezayir kökenli soğuk ve şekerli kahvedir. Portekizler espresso, limon ve rom kullanırken Avusturyalılar üzerine rom ekleyip buz ile servis eder.

Frappé: Yunanistan kökenli bu içecek geleneksel olarak hazır kahve, su, süt ve şekerden yapılır. Malzemeler eklenir, iyice çalkalanır ve buz üzerinde servis yapılır.

Affogato: Affogato, bir İtalyan kahvesidir. Bu içecek vanilyalı dondurma üzerinde servis edilen bir espressodur.

Oliang: Tayland soğuk kahvesi olan bu içecek soya fasulyesi, susam ve mısırdan yapılır. Tatlandırılmış ve yoğunlaştırılmış süt veya buharlaştırılmış süt veya şekersiz yoğunlaştırılmış süt ile servis edilir.

Eiskaffee: Almanya yapımı olan bu içecek, dondurma, rendelenmiş çikolata ve krem şantiden oluşan sert bir kahvedir.

Mocha Cola: Brezilya soğuk kahvesi olan Mocha Cola, isminden de anlaşıldığı gibi ultra yüksek kafeinli bir içecek olarak karşımıza çıkar. Kahve, çikolata ve kola ile yapılır.

Cà Phê Trúng: Vietnam menşeili bu soğuk kahvenin en önemli özelliği Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinin karışımının kullanılmasıdır. Sert bir kahvedir ancak yoğunlaştırılan süt ile güzel bir uyum yakalanır.

Yuanyang: Hong Kong, bir buzlu kahvede ekstra kafeini bulabileceğiniz bir başka ülkedir. Bu içecek, buz üzerine ilave edilen sütlü çay ve kahvenin karışımıdır.

Es Alpukat Kopi: Alpukat, Endonezyaca avokado anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi bu içecek içerisinde avokado bulunan espresso bazlı bir soğuk kahvedir.

Aisu Kohi: Japon buzlu kahvesini yapmak için kahve doğrudan buz üzerine demlenir. Bu yöntem hem pratik hem de farklı bir lezzeti doğurur.

Eveet, bir yazımızın daha sonuna geldik. Unutmayın ki, hangi yöntem veya ülkece yapılmış olursa olsun soğuk kahve bir mucizedir! Landessa’nın soğuk kahve çeşitleriyle kendinize fevkaladenin fevkinde bir ödül vermeye ne dersiniz?