Merhabalar soğuk kahve severler!

Birçoğumuzun özellikle yaz aylarında ferahlamak ve enerji almak için tükettiği soğuk kahvelerin aslında çok farklı demleme yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? İşte bugün birlikte soğuk kahve demleme yöntemlerinden konuşacağız.

Kahve servis eden işletmelerin birçoğunun menüsünde yer alan soğuk kahveler (ice coffee) sıcak su ile demlenen kahvenin buzla soğutulması yöntemiyle hazırlanır. Oldukça kolay ve hızlıdır. Genellikle soğuk su, buz veya süt eklenerek servis edilir.

Cold Brew yani soğuk demleme yöntemi ise öğütülmüş kahvenin +4 derece soğuk su ile demlenmesi işlemidir. Bu işlemin birçok yöntemi olsa da genel olarak 6-12 saatlik bir demleme süresinden bahsedilir. Bu işlem sonunda çıkan kahvenin tadı sıcak su ile yapılan demlemelerden farklı olur. Soğuk demleme yöntemi ile yapılan kahvelerde tatlılık daha ön plandadır asidite daha düşüktür.

Soğuk demleme yöntemlerinde ise temelde 2 metottan bahsedilebilir; Üzerine damlatma (pour over drip) ve daldırarak bekletme (immersion) yöntemi.

Öncelikle “Pour Over Drip” yönteminden bahsedelim. Bu yöntem için kullanılan pek çok mekanizma bulunur. Kahve üreticileri tek seferde fazla miktarlarda “cold brew” elde edebilmek için daha profesyonel mekanizmaları tercih ederler. 6-12 saat aralığında demleme yapılabilen bu tip mekanizmalarda genellikle soğuk suyun yavaş yavaş damlatılarak kahve ile birleşmesi sağlanır. Bu yöntem sonucunda aroması oldukça güçlü kahveler elde edilir.

Bir diğer yöntem ise “Immersion” yöntemidir. Bu yöntem oldukça pratiktir. Bu yöntemde filtre veya tülbent içerisine öğütülmüş kahve konur ve sonrasında demleme yapılacak kabın içerisine yerleştirilir. Öncesinde, +4 derece sıcaklığında su ile ön demleme yapılır. Sonrasında filtre veya tülbent bağlanır ve kalan su eklenilen kabın içerisine daldırılır. 6-12 saat boyunca ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında bekletilir.

Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın soğuk kahve bir harikadır!

Landessa soğuk kahve çeşitleri ile en iyi Alp dağları sütünü ve fevkalade kaliteyi, efsanevi bir tadla keşfetmeye ne dersiniz?