Özellikle yaz aylarında birçok kesimin vazgeçemediği soğuk kahveler hem benzersiz lezzetiyle hem de ferahlatıcı özellikleriyle gönülleri kazanmaya devam ediyor. Bu yazımızda, en popüler soğuk kahve çeşitlerini hep birlikte keşfedeceğiz.

Soğuk Kahve Nedir?

Soğuk kahve, adından da anlaşılacağı üzere sıcak kahveden daha düşük sıcaklıkta demlenme yöntemiyle yapılan bir içecektir. Bu durum, normal sıcak kahveden daha az asiditeye sahip farklı tatta bir kahve ile sonuçlanır. Buzlu kahvenin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Soğuk Kahve Çeşitleri

  • Iced Coffee

Iced Coffee ya da dilimizdeki ismiyle Buzlu Kahve, kahvenin demlenip ardından üzerine buz dökülmesiyle yapılır. Iced Coffee, normal kahve veya espresso ile yapılabildiği gibi sütlü ve/veya kremalı ya da sütsüz de yapılabilir.

  • Nitro Coffee

Farklı bir kahve türü olan ve gün geçtikçe popülerleşen Nitro Coffee, kahvenin nitrojen ile demlenmesiyle yapılan bir soğuk kahve türüdür. Bu, kahveye benzersiz kremsi bir doku ve kadifemsi bir tat verir.

  • Frappuccino

Frappuccino, kahvenin buz ve sütle birleşiminden yapılan bir soğuk kahve türüdür. Espressolu veya espressosuz yapılabilir. Vanilla, Mocha, Caramel gibi türleri vardır.

  • Iced Mocha

Espresso, çikolata, süt ve buzun blender’da çekilerek üzerine krem şanti sıkılmasıyla servis edilen benzersiz bir lezzettir. Çikolata ve kahvenin uyumunu hiç böyle görmediğinize yemin edebiliriz!

  • Cold Brew

Soğuk Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir? (BURAYA İLK BLOG YAZIMIZIN LİNKİ EKLENEBİLİR) isimli blog yazımızda bahsettiğimiz gibi aslında Cold Brew, bir soğuk kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemle yapılan kahvenin adına da Cold Brew olarak adlandırılır. Bu tip kahveler kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin soğuk suyun içerisinde 12-18 saat aralığında demlenmesiyle elde edilirler.

  • Dalgona Coffee

Özellikle pandemi döneminde sosyal medyada iyice popülerleşen bu kahve türü, granül kahve, az sıcak su ve biraz şekerin hızlıca çırpılıp kremamsı köpük haline getirilerek soğuk sütün üzerine dökülmesiyle hazırlanmaktadır.

  • Iced Latte

Espresso bazlı kahveler içerisinde en popüler olan latte’nin buzlu versiyonu olan Iced Latte, şekersiz ya da tatlandırıcılar kullanılarak tüketilebilen bir sütlü soğuk kahve çeşididir.

  • Iced Americano

Iced Americano, sert tadıyla soğuk kahveseverleri bir üst noktaya çıkarıyor! Buz üzerine dökülen espresso ve su ile hazırlanan bu kahve hem ferahlatıcı hem de enerji bombası adeta!

Özel CartoCan® ambalaj sistemi ve bardak formlarıyla satışta olan Landessa’da bunlardan çok daha fazlası var! Fevkalade bir kahve deneyimi için denemeyi unutmayın!